„Mamooo, rzuć chlebaaa!” – relacja z pikniku

/ Możliwość komentowania „Mamooo, rzuć chlebaaa!” – relacja z pikniku została wyłączona

Aktualności

5 sierpnia na Dolnym Mieście odbył się piknik sąsiedzki pod nazwą „Mamooo, rzuć chlebaaa!”. Uczestnicy imprezy mieli niezwykłą możliwość przypomnienia sobie lub – w przypadku młodszych osób – poznania tego, jak wyglądało życie Polaków w latach 80-tych ubiegłego wieku.

 
Piknik rozpoczął się o godzinie 11:00 od inscenizacji typowej, polskiej soboty sprzed ponad 30 lat. Należy pamiętać, że soboty były wówczas pracujące, a widzowie siedzący na leżakach przed ISE mogli podziwiać pracowników udających się w sobotni poranek do pracy – m.in. do Stoczni im. Lenina. Miejscem kolejnej scenki był kiosk, do którego nastąpiła dostawa świeżych gazet. Po schowaniu pewnej ilości gazet pod ladę oraz do teczek, pani kioskarka rozpoczęła sprzedaż. Widzowie mogli podziwiać pamiątki z lat 80-tych znajdujące się w kiosku takie jak: gazety, perfumy, żyletki czy zapałki. Po zakończeniu inscenizacji każdy z widzów mógł podejść do kiosku, by otrzymać kartkę na żywność – na oranżadę, wafla z dżemem, jajo na twardo, pomidora, ogórka kiszonego i – jakże by inaczej – chleb ze smalcem.
 
Na wszystkich uczestników pikniku czekała moc atrakcji. Można było własnoręcznie pomalować skrzynkę, by później zasadzić w niej kwiaty i zabrać ją do domu. Nad roślinami i procesem zasadzania czuwali profesjonaliści z Ruta Urban Garden. Można było także obejrzeć wystawę zdjęć, które zostały rozwieszone na podwórku za budynkiem ISE. Na zdjęciach Tomasza Woronieckiego utrwalone zostały : strajk stoczniowców, budowa pomnika poległych stoczniowców oraz kręcenie filmu Andrzeja Wajdy „Człowiek z Żelaza”. Dla dzieci – i nie tylko – została przygotowana także strefa sportowa, z urządzeniami, które można było spotkać na każdym polskim podwórku trzydzieści lat temu – skakanki, gumy do skakania, kometki, hula-hop, piłki do gry w dwa ognie oraz kreda do malowania na chodniku. Dodatkowo przez cały czas trwania festynu odtwarzana była muzyka z płyt winylowych.
 
Piknik zorganizowali Inkubator Sąsiedzkiej Energii, Fundacja Gdańska oraz Europejskie Centrum Solidarności I European Solidarity Centre, w ramach projektu Zrozumieć Sierpień.
 
Po więcej zdjęć zapraszamy na facebook.com/isegdansk

  

Fot. Dawid Linkowski

Fot. Dawid Linkowski