Carmen Einfinger – Zapach Koloru 06-08.07.2018 r.

/ Możliwość komentowania Carmen Einfinger – Zapach Koloru 06-08.07.2018 r. została wyłączona

Aktualności

W imieniu Centrum Sztuki Współczesnej Łaźnia serdecznie zapraszamy do udziału w warsztatach malarskich. Wspólnie będziemy malować i składać barwne domki dla ptaków będące częścią projektu „Zapach koloru” Carmen Einfinger. Razem stworzymy dzieło sztuki, które już wkrótce zamieni skwer przy ul. Dolnej w rajski ogród! 

Korzystając z pięknych okoliczności dolnomiejskiej przyrody, opuścimy mury Centrum Sztuki Współczesnej Łaźnia. Warsztaty odbędą się na terenie Ogrodu Społecznego przy Centrum Aktywizacji i Integracji Społecznej CENTRUM REDUTA 🙂 (ul. Reduta Wyskok 9). Skorzystamy też z gościnności ISE – Inkubator Sąsiedzkiej Energii – odwiedzimy ich sale warsztatowe i będziemy ładować baterie pozytywną energią na leżakach w ich ogródku (ul. Reduta Wyskok 2).

Na zakończenie warsztatów, w niedzielę 8 lipca o 16:00, zapraszamy na międzypokoleniową potańcówkę i wspólny piknik

Harmonogram warsztatów:
06 lipca (piątek) – 14:00-18:00 
07 lipca (sobota) – 12:00-16:00 
08 lipca (niedziela) – 12:00-16:00 
a na zakończenie POTAŃCÓWKA I PIKNIK (08 lipca) – 16:00–18:00 

Warsztaty dla osób dorosłych (udział dzieci pod opieką dorosłych)
ZAPISY: zapisy@laznia.pl

Prowadzący: Carmen Einfinger
Współpraca: Agata StommaAnia SZynwelska i Michalina Domoń
Miejsce: Ogród Społeczny Centrum Reduta i sale warsztatowe Inkubatora Sąsiedzkiej Energii (ul. Reduta Wyskok 2, Gdańsk) 

Organizator: Centrum Sztuki Współczesnej Łaźnia
Partnerzy: Inkubator Sąsiedzkiej Energii, Centrum Aktywizacji i Integracji Społecznej „Centrum Reduta” prowadzone przez Towarzystwo Profilaktyki Środowiskowej „Mrowisko”

Warsztaty dofinansowane przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego

OPIS SZCZEGÓŁOWY:

Już niebawem skwer przy ulicy Dolnej na Dolnym Mieście w dzielnicy Dolne Miasto zmieni się w barwną przestrzeń parkową zaprojektowaną przez nowojorską artystkę Carmen Einfinger. Jednym z elementów tej realizacji – obok kolorowych ławek, fontanny oraz kiosku i przystanku autobusowego, które tam powstaną lub wygląd ich zostanie diametralnie zmieniony – będą finezyjne domki dla ptaków. To właśnie one będą tworzone w czasie warsztatów prowadzonych przez Carmen Einfinger. W lipcowy weekend uczestnicy wspólnie z artystką będą malować, a następnie składać elementy do zbudowania domków według jej projektu. Domki dla ptaków zawisną wkrótce na drzewach i latarniach na skwerku przy ulicy Dolnej. 

Projekt „Zapach koloru” Carmen Einfinger jest realizowany przez Centrum Sztuki Współczesnej ŁAŹNIA w ramach wieloletniego działania Galeria Zewnętrzna Miasta Gdańska. 
(www.outdoorgallerygdansk.eu)

Zapach koloru (Scent of Colour) jest zwycięskim projektem III edycji Międzynarodowego Konkursu „Galeria Zewnętrzna Miasta Gdańska”. Nagrodzoną przez Jury pracę Einfinger charakteryzuje bogata kolorystyka i sensualność, która już niebawem przeistoczy skwer przy ul. Dolnej w oazę zabawy, zmieni wygląd istniejących obiektów użyteczności publicznej (tj. kiosku i przystanku autobusowego), a centralną część przemieni w magiczny ogród z ławkami, domkami dla ptaków i fontanną. Propozycja Einfinger stanowi wyrazisty i niepowtarzalny komunikat artystyczny, który zmieni przestrzeń skweru w przyjazne dla otoczenia – i urocze – miejsce spotkań rodzin, sprzyjające wypoczynkowi i nawiązywaniu kontaktów. 

Zastosowane przez artystkę środki wyrazu odnoszą się do popkultury i mody młodzieżowej. Jedną z inspiracji były także intensywne kolory i wystrój wnętrza restauracji „Kameralna” znajdującej się niegdyś na Dolnym Mieście, stanowiącej wyraz tęsknoty gdańszczan za wyrafinowanymi, estetycznie bogatymi formami w ich otoczeniu. Einfinger świadomie nawiązuje też do znanych kompozycji w przestrzeniach parkowych, takich jak Tarot Garden w Toskanii projektu Niki de Saint Phalle i Güell Park w Barcelonie Gaudíego.

Carmen Einfinger – brytyjsko-amerykańska artystka zamieszkała w Nowym Jorku, jest z wykształcenia malarką, ale od samego początku do tworzenia dzieł plastycznych używa różnych materiałów i obiektów. Zrealizowała serię prac (obrazów, rzeźb i performansów) w przestrzeni miejskiej Nowego Jorku, Pekinu, Tajwanu i Włoch, angażując w proces twórczy lokalne społeczności. Prace Einfinger, czerpiąc z obfitości różnorodnych kultur i stylów, ukazują osobistą wizję i realizują szeroki wachlarz jej wizualnych i konceptualnych idei. Einfinger jest kierującą się intuicją artystką, która stworzyła nowy i niepowtarzalny styl będący jej osobistym wkładem w sztukę i kulturę naszych czasów. Największą inspiracją były dla niej liczne podróże do Europy i Azji, które skłoniły ją do przełamania konwencji obowiązujących w tworzeniu sztuki. Kieruje się metodą kontemplacyjną, medytacją i optymizmem. Kreuje fantastyczne, egzotyczne wizje, nawet gdy pracuje w zwyczajnych, banalnych przestrzeniach.

Pokaż mniej